Buster Med Urządzenia laboratoryjne Czym jest konduktometr?

Czym jest konduktometr?

konduktometr

Konduktometr to urządzenie mające szerokie zastosowanie podczas różnego rodzaju badań laboratoryjnych. Może być stosowany na miejscu lub podczas prac terenowych. Podpowiadamy, czym jest konduktometr i jak działa.

Do czego służy konduktometr?

Najprościej rzecz ujmując konduktometr to urządzenie służące do pomiaru przewodności roztworu elektrolitów. Przy jego pomocy można zbadać poziom zanieczyszczenia wód, na przykład jeziora stopień zasolenia analizowanej cieczy. Znajdująca się w nazwie przedmiotu konduktancja to miara określająca przewodność badanego elementu na przepływ prądu elektrycznego. Dzięki użyciu konduktometru można też sprawdzić poziom stężenia związku chemicznego zawartego w badanej cieczy. Omawiane urządzenie wykorzystuje się również do badania kosmetyków, farb, detergentów lub lakierów. Sprawdza się też przy analizie poziomu stężenia w hematokrytu we krwi, a zatem jest to sprzęt o szerokim zakresie zastosowań.

konduktometr

Jak działa konduktometr?

Konduktometr to urządzenie charakteryzujące się dużą prostotą obsługi. Zawiera on czujnik, który należy umieścić w badanej cieczy i czekać na wynik analizy, który zostanie podany przez opisywany sprzęt. Dokładność rezultatu zależy w dużej mierze od jakości posiadanego sprzętu. Nowoczesne konduktometry charakteryzują się możliwością zapisywania wynikach oraz funkcją porównywania kilku próbek oraz szybką analizą badanych elementów. Urządzenie może zostać podłączone do komputera stacjonarnego lub laptopa, co znacznie usprawnia przeprowadzanie analiz.

Related Post