Buster Med Urządzenia laboratoryjne Mieszadło magnetyczne z grzaniem jedno z najprzydatniejszych urządzeń w laboratorium

Mieszadło magnetyczne z grzaniem jedno z najprzydatniejszych urządzeń w laboratorium

mieszadło magnetyczne z grzaniem

Laboratorium chemiczne jest to jedno z ciekawszych miejsc podczas studiów lub podczas nauki w szkole średniej. Jednak aby laboratorium było ciekawe, musi dać możliwości do tego, aby przeprowadzać w nim różne doświadczenia. Takie możliwości można osiągnąć, mając na wyposażeniu odpowiedni sprzęt. Sprzęt ten nie musi być wcale drogi. Przykładem takiego sprzętu jest mieszadło magnetyczne z grzaniem.


Do czego służy mieszadło magnetyczne z grzaniem?

mieszadło magnetyczne z grzaniem

Wiele reakcji chemicznych w podstawowym laboratorium przebiega w roztworach. Jeśli chcemy, aby reakcje chemiczne przebiegały w miarę jednolicie w całej objętości, to musimy takie roztwory intensywnie mieszać. Do tego służy właśnie mieszadło. Najlepiej, aby mieszadło było magnetyczne, ale może też być inne. Reakcje charakteryzują się również tym, że szybciej biegną w podwyższonej temperaturze. Do tego celu potrzebujemy układu ogrzewającego.

Jak zbudowane jest mieszadło magnetyczne z grzaniem?

Mieszadło magnetyczne z grzaniem jest to dość prosta konstrukcja. Składa się ona z bazy, na której stawiamy zlewkę, i która jest źródłem ciepła, oraz zmiennego pola magnetycznego. Drugi element to podatna na zmiany pola magnetycznego sztabka metalu, pokryta tworzywem sztucznym – najczęściej teflonem. Grzałka dostarcza ciepła, co powoduje ogrzewanie się roztworu, natomiast sztabka umieszczona na dnie zlewki tak reaguje z polem magnetycznym, że zaczyna się obracać, co powoduje mieszanie się roztworu. Zarówno temperaturę, jak i intensywność mieszania możemy kontrolować.

Related Post