Mammografia a USG piersi

Mammografia to jedno z najczęściej wykonywanych badań piersi. Działający w Polsce program przesiewowy zakłada, że kobiety powyżej 50 roku życia co 2 lata powinny zgłaszać się do odpowiednio oznaczonych punktów, by poddać swoje piersi badaniu. Co jednak z kobietami młodszymi?

Młodsza nie oznacza zdrowsza

Kobiece piersi różnią się pomiędzy sobą nie tylko wielkością i wyglądem zewnętrznym, ale również budową. Do 40 roku życia w kobiecej piersi przeważa gęsta tkanka gruczołowa, po przekroczeniu tej magicznej granicy rozpoczyna się proces zastępowania jej przez luźniejszą w swym utkaniu tkankę tłuszczową. Znaczne różnice w echogeniczności obu typów piersi sprawiają, że badanie mammograficzne nie jest przeznaczone dla kobiet w wieku poniżej 50 roku życia.

Jednak młodsza pierś nie zawsze jest zdrowsza. Profilaktyka to pojęcie, które dotyczyć powinno każdej kobiety bez względu na metrykę.

Młodsze kobiety, czekają na badanie

Badanie USG piersi to badanie dodatkowe szczególnie polecane kobietom poniżej 40 roku życia. USG piersi dzięki swojemu bezbolesnemu charakterowi, a także dosyć dużej czułości pozwala na uznanie go za badanie przesiewowe w tej grupie wiekowej. USG kobiety powinny wykonywać co najmniej 1 raz na 2-3 lata.

Related Post

Maść na zajadyMaść na zajady

Naprawdę sporo problemów zdrowotnych wynika z ogólnego przemęczenia organizmu i złej diety. Warto wiedzieć między innymi o tym, że z pozoru błahy problem, jakim są zajazdy, to tak naprawdę objaw

maść konopna

Maść konopnaMaść konopna

Konopie siewne zawitały do produktów spożywczych, kosmetyków czy leków. Udowodniono ich korzystny wpływ na ludzką skórę czy włosy, a sklepy z produktami konopnymi rosną jak grzyby po deszczu. Wśród wielu