Kiedy smutek trzeba leczyć?

Depresja to choroba o wielu obliczach. Nadal tajemnicza i groźna. Niestety równie często lekceważona. Jak postępować, by poradzić sobie z depresją?

Życie jest za trudne


Jakie są objawy depresji? Depresja jest chorobą, która może wystąpić u każdego. Chorują kobiety i mężczyźni. Starsi i młodsi. Jest to choroba, której przebieg może być bardzo zróżnicowany. Są jednak pewne wytyczne, które pozwalają zdiagnozować depresję.

Obniżone samopoczucie. Problemy ze snem, spadek wagi bez stosowania diety czy wreszcie utrata radości życia to symptomy, które są charakterystyczne dla depresji. Osoby chore mają obniżone poczucie własnej wartości, często również borykają się z poczuciem winy, że nie są w stanie normalnie funkcjonować.

Depresji bardzo często towarzyszą myśli o śmierci. Zdarza się, że osoby chore zaczynają porządkować swoje życie. Oddają swoje rzeczy, załatwiają ważne sprawy. Takie działania mogą sugerować myśli samobójcze.

Leczenie depresji


Epizody depresyjne mogą mieć różną częstotliwość oraz długość. Krótkie okresy poprawy między epizodami sugerują, że jest to ciężka depresja, która musi być leczona farmakologicznie. Czasami jest również konieczne leczenie szpitalne.

Bardzo ważnym elementem leczenia jest dostrzeżenie problemu. Tu ogromną rolę odgrywają bliscy, którzy są w stanie zrozumieć chorego oraz zaproponować leczenie.

Depresja jest chorobą, która wymaga leczenia antydepresantami, ale również terapii, która pozwala zrozumieć problemy.

Related Post