Buster Med Zdrowie Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej Białystok

Bardzo dużą przeszkodą do prawidłowej oceny narządów znajdujących się w brzuchu są treści pokarmowe oraz gazy w żołądku, jelitach i dwunastnicy. Dlatego, żeby wykonać prawidłowy badanie, należy wybrać się na nie na czczo.

O czym powinien wiedzieć pacjent przed wykonaniem badania USG brzucha?

Każdy, kto decyduje się na USG jamy brzusznej, powinien co najmniej 5 godzin przed badaniem nie pić, ani nie jeść. Nie wolno również żuć gumy oraz palić papierosów.

Pacjenci, którzy przyjmują regularnie leki, powinni je zażyć najpóźniej godzinę przed umówioną wizytą i popić zaledwie połową szklanki wody. Osoby, które mają tendencję do wzdęć, powinny już 2 dni przed badaniem zachować lekkostrawną dietę oraz 3 razy dziennie przyjmować specjalne kapsułki leków zmniejszających ilość gazów w jelitach.

USG jamy brzusznej Białystok

Kiedy warto wybrać się na takie badanie?

Profilaktyczne USG jamy brzusznej warto wykonać minimum raz na 2 lata. Zawsze powinniśmy zgłosić się do lekarza, kiedy zaobserwujemy u siebie ostre stany chorobowe. Zaliczamy do nich między innymi:

  • krwawienie w moczu lub kale,
  • krwawienie z dróg rodnych,
  • szybka utrata wagi ciała,
  • problemy z wypróżnianiem się,
  • urazy brzucha,
  • długotrwałe utrzymująca się wysoka gorączka.

Badanie trwa maksymalnie 30 minut, a cały obraz widoczny jest na specjalnym ekranie ultrasonografu. USG jest bezbolesne i bezinwazyjne oraz nie ma żadnych przeciwwskazań nawet u kobiet w ciąży. Badanie USG jamy brzusznej w Białymstoku można wykonać w CMRyska.

Related Post