Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, na którą cierpi coraz większa liczba osób na świecie. Przerażający jest fakt, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na to schorzenie. Choroba przez długie lata może nie dawać żadnych objawów, jednak brak leczenia może prowadzić do wielu groźnych dla życia powikłań. Jakie są objawy nadciśnienia oraz jak je leczyć? Przeczytasz w naszym artykule.
Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego?
Nadciśnienie tętnicze to przypadłość, która przez lata może nie dawać żadnych objawów, a brak jego leczenia może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, choroby tętnic obwodowych oraz do niewydolności serca. Spośród objawów najczęściej wymienia się:
- częste bóle głowy,
- zawroty głowy,
- zaburzenia snu,
- kołatanie serca,
- duszności i uczucie ucisku w klatce piersiowej,
- zmęczenie,
- nadmierna nerwowość.
Leczenie nadciśnienia tętniczego
Jako, że nadciśnienie jest chorobą, która wymaga leczenia, konieczna jest również jest stała kontrola, przy wykorzystaniu sprzętu, jakim jest ciśnieniomierz. Pomocnym urządzeniem jest dobry automatyczny ciśnieniomierz, za pomocą którego można dokonywać codziennych pomiarów. Mając aparat do mierzenia ciśnienia w swoim domu, możemy dokonywać codziennej kontroli, dzięki czemu w porę możemy zareagować na problemy z ciśnieniem.
Lekarze zalecają zmianę diety poprzez wykluczenie przetworzonej żywności z dużą ilością soli i cukru, a włączenie dużej ilości warzyw i owoców. Ważna jest również aktywność fizyczna. Jeżeli jednak zmiana stylu życia nie przynosi efektów, włączane jest leczenie farmakologiczne. Prawidłowe ciśnienie wynosi 120-129/80-84 mm Hg. Kiedy wynosi powyżej 130-139 mmHg skurczowe i 85-89 mmHg rozkurczowe mówimy o nadciśnieniu tętniczym. W zależności od jego wysokości określa się także stopnie nadciśnienia tętniczego krwi.