Maseczki w aucie – czy są wymagane?

Przepisy odnośnie obostrzeń, w tym obowiązku zakrywania ust i nosa co jakiś czas się zmieniają. Ostatnio wprowadzono nakaz używania masek zamiast np. szalików, kominów czy chust. Oczywiście warto śledzić na bieżąco komunikaty medialne, aby przestrzegać aktualnych wytycznych. W pierwszej kolejności należy odwoływać się jednak do zdrowego rozsądku.

Czy należy być w maseczce podczas kierowania pojazdem?

Wg rozporządzenia z 20 marca 2021 r. nie ma obowiązku noszenia maseczki w aucie. Kierowca zobowiązany jest jednak do posiadania jej przy sobie. Musi zakładać ją zawsze podczas policyjnej kontroli oraz kiedy opuszcza pojazd, by udać się do miejsc, w których ma styczność z innymi ludźmi. Dotyczy to stacji benzynowych, sklepów, stacji kontroli pojazdów itd. Jest to więc dość logiczny i praktyczny przepis.

Zdrowy rozsądek podpowiada także, aby pasażerowie, którzy nie mieszkają w jednym gospodarstwie domowym nosili maseczki w samochodzie. Wg najnowszych badań zakrywanie dróg oddechowych w sposób poprawny jest skuteczniejsze od zachowywania dystansu. Oczywiście pod warunkiem, że robią to wszyscy. Najlepiej więc wszelkie sytuacje typu podwiezienie do pracy przez kolegę traktować tak samo jak korzystanie z transportu publicznego.

Jakich maseczek używać?

Nie zawsze można liczyć na koleżeńską solidarność. Jeśli więc współpasażerowie ignorują przestrzeganie środków bezpieczeństwa, najlepiej zakupić maski antywirusowe FFP3. Zapewniają one noszącemu ochronę przed zarażeniem na poziomie 99%. Również w obrębie małych zamkniętych pomieszczeń, do jakich zalicza się wnętrze auta.

Related Post