Koncentrator tlenu – co warto wiedzieć o tym sprzęcie?

Koncentrator tlenu - co warto wiedzieć o tym sprzęcie

Dla wielu osób, cierpiących na schorzenia układu oddechowego oraz układu krążenia, sprzętem, znacznie ułatwiającym codzienne funkcjonowanie, jest koncentrator tlenu. Dawniej urządzenia tego typu spotkać można było przede wszystkim w szpitalach i placówkach ochrony zdrowia. Obecnie coraz częściej jednak można je zobaczyć w domu osoby chorej, a rozwój technologiczny sprawił, że sprzęt przenośny tego typu również nie należy do rzadkości. 

Koncentrator tlenu – podstawowe informacje

Koncentratory tlenu to urządzenia, których zadaniem jest podawanie osobie chorej mieszanki gazowej o zwiększonej zawartości tlenu. Powietrze takie jest dodatkowo filtrowane, a niekiedy również nawilżane. Jak działa koncentrator tlenu? Mechanizm jest prosty: urządzenie pobiera powietrze i usuwa z niego azot (najczęściej wykorzystywana jest do tego substancja absorbująca ten gaz). W rezultacie rośnie stężenie tlenu. Dzięki temu  może być ono, po uprzednim oczyszczeniu z pyłów i substancji szkodliwych, podane osobie, korzystającej z urządzenia. Niektóre z modeli mogą być również wyposażone w specjalną komorę, dzięki której możliwe jest również nawilżenie mieszanki gazowej, aplikowanej choremu.

Koncentrator tlenu

Koncentratory tlenu – rodzaje

Koncentrator tlenu może przyjmować zarówno formę urządzenia stacjonarnego (takie modele spotykane są najczęściej w szpitalach, ale również wielu chorych, otoczonych opieką w domu, decyduje się na sprzęt  tego typu), jak i niewielkiego aparatu przenośnego. Te ostatnie są obecnie coraz popularniejsze – dzięki zasilaniu, czerpanemu z nowoczesnych baterii, koncentrator tlenowy tego typu umożliwia osobie, która z niego korzysta, znaczący wzrost jakości życia. Możliwe jest przykładowo opuszczenie domu, a nawet spotkania towarzyskie. W rezultacie przenośne koncentratory tlenowe stanowią wciąż rosnącą gałąź tego rynku. 

Related Post

Dobroczynny colostrigenDobroczynny colostrigen

Colostrigen z https://www.aptekagalen.pl/colostrigen-60kaps to produkty marki Geneactiv tworzone na bazie wysokiej jakości colostrum, pozyskanego w ciągu pierwszych dwóch godzin od rozpoczęcia się laktacji u krowy. Colostrum jest uważane za substancję