Dziurawiec zwyczajny, w jakim celu się go stosuje?

dziurawiec własciwosci

Dziurawiec zwyczajny to popularne zioło, które ma bardzo liczne zastosowania. Ma charakterystyczne żółte kwiaty, które możemy zobaczyć praktycznie wszędzie, nawet na trawnikach przy drogach. Używa się go przy leczeniu wielu schorzeń. Jakich dokładnie?

Dziurawiec zwyczajny właściwości lecznicze


Dziurawiec zwyczajny jest wykorzystywany przy produkcji maści o działaniu przeciwbakteryjnym. Zawiera też garbniki, które pomagają leczyć oparzenia, odmrożenia i owrzodzenia. Jego stosowanie wspomaga gojenie ran. Nadaje się do tego, by nasączać jego wyciągiem opatrunki.

Na dobry nastrój


Dziurawiec to naturalny antydepresant. Poprawia nastrój i uspokaja skołatane nerwy. Takie działanie ma hypercyna. Trzeba jednak z nią uważać. Przedawkowana może być przyczyną uczulenia na słońce. Warto wiedzieć, że hypercyna to czerwony barwnik, który wchodzi w reakcje z promieniowaniem UV. Dlatego, w czasie jej zażywania nie można korzystać z solarium oraz nie powinno się opalać.

Trawienie


Zioło dziurawca poprawia perystaltykę jelit oraz rozkurcza mięśnie gładki (np. żołądka). Z tego powodu wykorzystywane jest do walki ze schorzeniami jelit, żołądka, wzdęć, kamicy żółciowej oraz niedokwaśności. W tym celu, można pić napar z dziurawca lub zażywać specjalne krople. Wiele preparatów przeznaczonych do tego celu ma w swoim składzie właśnie dziurawca. Tym bardziej że poprawia on również ukrwienie narządów wewnętrznych.

Related Post