Buster Med Zioła Arnika: Naturalne remedium na stłuczenia, bóle mięśni i wiele innych dolegliwości!

Arnika: Naturalne remedium na stłuczenia, bóle mięśni i wiele innych dolegliwości!

arnika

Arnika to starożytne zioło, które od tysięcy lat jest stosowane w wielu różnych celach. Stosowano ją miejscowo na siniaki, bóle mięśni, ukąszenia i użądlenia owadów, drobne rany i bóle zewnętrzne. Ale czy wiesz, że arnika ma również właściwości lecznicze wewnątrz naszego organizmu? Arnika występuje w różnych częściach świata, a jej ojczyzną jest Europa i Azja. W tych regionach arnikę powszechnie spotyka się na górskich łąkach i skalistych zboczach. Kwitnące wierzchołki arniki zbiera się późnym latem lub jesienią, kiedy roślina zaczyna kwitnąć. Kwiaty arniki są następnie suszone, aby można je było później spożywać lub stosować miejscowo w razie potrzeby.

Co to jest arnika?

Arnika to rodzaj roślin kwitnących z rodziny słonecznikowatych. Obejmuje on ponad 30 gatunków wieloletnich roślin zielnych. Nazwa zwyczajowa „arnika” pochodzi od rodzaju kwiatów występujących w tym rodzaju. Kwiaty te pochodzą z Europy, Azji i Ameryki Północnej i często można je znaleźć rosnące w wilgotnych miejscach, takich jak koryta rzek, bagna, torfowiska, brzegi strumieni i okolice jezior. Nazwa rośliny pochodzi od miasta Arnstein w Niemczech. Roślina i jej części są wykorzystywane na różne sposoby. Liście i kwiaty rośliny są stosowane w leczeniu stłuczeń i zwichnięć. Roślinę podaje się koniom, aby je uspokoić i zmniejszyć liczbę urazów. Korzenie rośliny są stosowane w leczeniu bólu kości, a wyciąg z nich jest rozpylany na skórę w celu zmniejszenia obrzęków. Więcej o właściwościach arniki w tym wpisie.

Jak stosować arnikę na stłuczenia, zwichnięcia oraz inne bóle i dolegliwości?

Suszone kwiaty arniki rozcieńcza się wodą i stosuje miejscowo w leczeniu siniaków, zwichnięć, bólów stawów i mięśni. Kwiaty należy namoczyć w takiej ilości wody, aby je przykryć, i przechowywać w szklanym pojemniku. Kwiaty można stosować miejscowo dwa razy dziennie, raz rano i raz wieczorem. Kwiaty można przechowywać w lodówce i spożywać w razie potrzeby w przypadku bólu zewnętrznego lub siniaków. Można je zmieszać z miodem, aby uzyskać lepszą konsystencję i zapobiec gorzkiemu smakowi kwiatów. Skutecznym sposobem stosowania arniki jest stosowanie miejscowe. Należy jednak pamiętać, że zioło to powinno być stosowane ostrożnie, ponieważ jest uważane za środek całkowicie naturalny. W związku z tym nie odnotowano żadnych skutków ubocznych, a stosowanie tego zioła jako naturalnego środka leczniczego jest bezpieczne.

Jakie są korzyści ze stosowania arniki?

  • Arnika ma właściwości łagodzące, przeciwzapalne i przeciwreumatyczne. Aktywne składniki arniki to grupa związków chemicznych zwanych alkaloidami. Alkaloidy te mają zdolność do zmniejszania stanu zapalnego, łagodzenia bólu i zmniejszania obrzęku. Dlatego arnika jest skuteczna w leczeniu bólu i stanu zapalnego spowodowanego drobnymi urazami oraz obrzęku spowodowanego kontuzjami.
  • Arnika zmniejsza przepływ krwi do danego obszaru, dzięki czemu jest skutecznym lekiem na stłuczenia i zwichnięcia. Jest to jedna z kluczowych zalet tego zioła, ponieważ pomaga ono zmniejszyć obrzęk i przynosi ulgę w bólu bez ryzyka dalszego uszkodzenia tego obszaru
  • Arnika jest również dobra na siniaki, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć stan zapalny wywołany przez siniaka.

Badania naukowe potwierdziły skuteczność arniki

Skuteczność arniki potwierdzają badania naukowe. Na przykład w jednym z badań porównano skuteczność różnych ziołowych metod leczenia łagodnych i umiarkowanych siniaków. Badacze sprawdzili działanie aloesu, oczaru wirginijskiego, arniki i dziurawca. Po trzech tygodniach wszystkie cztery leki ziołowe zmniejszyły siniaki u uczestników badania. Najbardziej widoczny był jednak efekt działania aloesu, a arnika i hipericum były również skuteczne. W innym badaniu również wykazano skuteczność arniki w zmniejszaniu bólu i obrzęku spowodowanego siniakami. Po podaniu arniki uczestnicy badania stwierdzili, że ból i opuchlizna ich siniaków zmniejszyły się. Co więcej, wyniki tego badania potwierdziły, że arnika zmniejsza ilość substancji powodujących siniaki, zwanych histaminami, we krwi.

Arnika nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży

Chociaż arnika jest naturalnym środkiem leczniczym, nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży. Poza tym, bezpieczeństwo i skuteczność tego zioła nie zostały zweryfikowane w przypadku innych niewłaściwych użytkowników. Dlatego najlepiej jest unikać spożywania tego zioła z jakiegokolwiek innego powodu.

Related Post