Po leki przeciwbiegunkowe pacjenci sięgają najczęściej bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Są to stosunkowo bezpieczne preparaty, lecz jednocześnie nie można stosować ich zbyt długo ani przekraczać dziennej, maksymalnej dawki podanej przez producenta.
Jak działają leki na biegunkę?
Lek na biegunkę dostępny tu bez recepty:
- spowalnia perystaltykę jelit,
- wydłuża czas przechodzenia pokarmu przez układ pokarmowy,
- zwiększa wchłanianie wody i elektrolitów.
Leki przeciwbiegunkowe na ogół nie poradzą sobie z czynnikiem, który powoduje zwiększoną częstotliwość wypróżnień, jednak są w stanie znacząco ją ograniczyć. Tabletki na biegunkę pacjenci najczęściej przyjmują już po dwóch wizytach w toalecie, co motywują koniecznością wykonywania obowiązków zawodowych czy domowych.
Czy warto przyjmować leki przeciwbiegunkowe?
Już jedna tabletka na biegunkę pomaga czasowo pozbyć się problemu, jednak warto pamiętać, że w czasie wypróżnień organizm samodzielnie się oczyszcza. Hamując je, wirusy czy bakterie powodujące biegunkę pozostają w ciele pacjenta. Lekarze radzą więc, aby doraźnie sięgnąć po lek przeciwbiegunkowy, lecz w przypadku, gdy problem nie mija, zgłosić się po poradę. Leki dostępne bez recepty nie usuwają jego przyczyny, a jedynie ją maskują, dlatego w przypadku nieustępowania biegunki konieczne może okazać się wdrożenie stosownej terapii. Ponadto należy przestrzegać dziennej, maksymalnej dawki leku – w przeciwnym razie może dojść do zatrzymania treści pokarmowej w jelitach w dłuższym czasie, co stanowi zagrożenie dla zdrowia pacjenta.