Buster Med Zdrowie Arnika montana – zioło o wielu zastosowaniach

Arnika montana – zioło o wielu zastosowaniach

Ziołolecznictwo to odrębna gałąź medycyny naturalnej, związanej z leczeniem organizmów przy pomocy darów przyrody.

Ziołolecznictwo

Właściwości lecznicze roślin znane są od wieków – większość z nich stosowana jest nie tylko jako medykamenty, ale również składniki kosmetyków, nalewek i herbatek.
Jedną z roślin bardzo wspomagającą leczenie wielu przewlekłych chorób jest Arnica montana czyli Arnika górska.
Ta stosunkowo rzadka roślina, zagrożona wyginięciem, rośnie na terenach górzystych. Można ją spotkać także w Polsce, w Karpatach oraz na Pojezierzu Mazurskim. Jednak ze względu na małą populację, arnika uprawiana jest w ekologicznie czystych warunkach biologicznych i tylko z tych upraw pozyskiwana jest do produkcji medykamentów i specyfików o charakterze leczniczym.

Właściwości Arniki górskiej

Arnica montana wykazuje wiele przeciwdziałań chorobowych – między innymi jest znakomitym środkiem przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwzakrzepowym, działa na organizm pobudzająco i antynowotworowo.
Może być stosowana zewnętrznie, jako okłady i roztwory do przemywania oraz wewnętrznie. Sprawdza się również jako specyfik likwidujący wylewy podskórne i zewnętrzne obrzęki.
W medycynie konwencjonalnej stosowana jest jako środek przeciwreumatyczny.

Arnica montana szeroko stosowana jest również w kosmetologii – dzięki właściwościom pielęgnacyjnym i kojącym wyciąg z arniki dodawany jest do kremów, żeli, szamponów, odżywek do włosów oraz mydeł.
Arnika górska może być także stosowana jako środek łagodzący dolegliwości alergiczne oraz w profilaktyce nowotworowej – napar przygotowuje się z suszu zalanego szklanką wrzącej wody. Gotową herbatę należy spożywać przez dwa tygodnie po około 50 mililitrów dziennie.

Related Post